هواپیمایی اتحاد

هواپیمایی اتحاد


تاریخچه

هوایپیمایی اتحاد یا ایرلاین اتحاد ایرویز یکی از بزرگترین ایرلاین های دنیاست که با ۱۲۷ فروند هواپیمای مدرن به بیش از ۱۲۰ مقصد در آفریقا، آسیای میانه، آسیا، اروپا، استرالیا و آمریکا پرواز انجام می‌دهد.

شرکت هوایپیمایی اتحاد یا ایرلاین اتحاد ایرویز، شرکت هواپیمایی حامل پرچم  امارات متحده عربی  و بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی آن بعد از ایرلاین امارات است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در شهر ابوظبی قرار گرفته و فرودگاه بین‌المللی ابوظبی، قطب و آشیانه اصلی آن است. فعالیت شرکت هواپیمایی اتحاد از نوامبر سال ۲۰۰۳، با فرمان شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، اولین رئیس جمهور امارات متحده عربی آغاز شد. این شرکت هواپیمایی که اولین پرواز خود را به شهر العین، زادگاه خلیفه آل نهیان، انجام داد، سال ۲۰۰۴ با سفارش ۵ عدد بوئینگ و ۲۴ عدد ایرباس به تجهیز ناوگان خود پرداخت.

در حال حاضر این شرکت هواپیمایی هر هفته حدود ۱۰۰۰ پرواز به بیش از ۱۲۰ مقصد در آفریقا، آسیای میانه، آسیا، اروپا، استرالیا و آمریکا انجام می‌دهد. در سال ۲۰۱۵، هواپیمایی اتحاد ۸/۱۴ مسافر جا به جا کرد که نسبت به سال گذشته‌اش ۲۲ درصد افزایش داشته است. در سال ۲۰۱۶ نیز سایت world airline awards که شرکت‌های هوایی جهان را رده بندی می‌کند، شرکت هواپیمایی اتحاد را به عنوان ششمین خط هوایی برتر سال انتخاب کرد. بلیط تهران دبی

یکی از ارکان اصلی فعالیت شرکت هواپیمایی اتحاد، خرید سهم از دیگر شرکت‌های هواپیمایی است. شرکت‌هایی مانند ایر سربیا (۴۹%)، ایر برلین (۲۹.۲۱%)، آلیتالیا (۴۹%)، داروین ایرلاین (۳۴%) و جت ایرویز (۲۴%). طبق اعلام موسسه اروپاییjacdec ، شرکت هواپیمایی اتحاد یکی از ده شرکت هواپیمایی برتر جهان از نظر امنیت پرواز است.

تاریخچه هواپیمایی اتحاد

شرکت هواپیمایی اتحاد، Etihad Airways، در سال ۲۰۰۳ توسط خاندان سلطنتی شیخ نشین ابوظبی تأسیس گردید. پایگاه اصلی هواپیمایی اتحاد در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی بوده و دفتر مرکزی آن در شهرک خلیفه ابوظبی قرار دارد.

اتحاد ایرویز در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۰.۳ میلیون مسافر را جابه‌جا نموده است که نسبت به سال قبل رشدی ۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. این شرکت امروزه جزو بیست شرکت مطرح هوایی جهان و یکی از پیشرفته‌ترین ایرلاین‌های منطقه خلیج‌فارس محسوب می‌گردد.

از ویژگی‌های بارز این شرکت، عقد قراردادهای متعدد همکاری با شرکت‌های مطرح هواپیمایی جهان و حتی پیمان اتحاد با آنهاست. از مشهورترین این شرکت‌ها می‌توان به داروین، ایربرلین، جت‌ایرویز هند و ویرجین‌ایر استرالیا اشاره نمود.

 تبلیغات هواپیمایی اتحاد

از مهم‌ترین فعالیت‌های اسپانسری شرکت هواپیمایی اتحاد می‌توان به حامی اصلی لیگ فوتبال آمریکا  و کانادا در سال ۲۰۱۴، اسپانسر رسمی دسته اول لیگ فوتبال قبرس در سال ۲۰۱۳، حامی لیگ «هارلینگ»* جوانان ایرلند در سال ۲۰۰۸ و ... اشاره کرد.

*هارلینگ (Hurling): نوعی ورزش سنتی ایرلندی که شبیه راگبی و منشا ایجاد ورزش راگبی شناخته می‌شود.

مقاصد هواپیمایی اتحاد

ایرلاین اتحاد در کنار بزرگ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی جهان مانند بریتیش ایرویز، دلتا ایرلاینز، قطر ایرویز و ...، به هر ۶ قاره جهان پرواز دارد. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر روزانه به ۹۶ مقصد در خاورمیانه، اروپا، آمریکای شمالی، آفریقا، آسیا و استرالیا پرواز مستقیم از فرودگاه بین‌المللی ابوظبی دارد.

ناوگان هواپیمایی اتحاد

ناوگان شرکت هواپیمایی اتحاد از ۱۲۷ فروند هواپیمای مدرن، متشکل از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ تشکیل‌شده است. این شرکت هواپیمایی در حال حاضر ۱۹۴ هواپیمای تازه نیز در دست سفارش دارد.

ایرباس A319-100 | تعداد: ۲ فروند

ایرباس A320-200 | تعداد: ۲۳ فروند

ایرباس A321-200 | تعداد: ۱۰ فروند

ایرباس A330-200 | تعداد: ۲۰ فروند

ایرباس A330-300 | تعداد: ۱۰ فروند

ایرباس A340-500 | تعداد: ۳ فروند

ایرباس A340-600 | تعداد: ۷ فروند

ایرباس A350-900 | تعداد: ۴۰ فروند

ایرباس A380-800 | تعداد: ۸ فروند

ایرباس A747-400F | تعداد: ۴ فروند

بوئینگ 777-200LR | تعداد: ۵ فروند

بوئینگ 777-300ER | تعداد: ۲۴ فروند

بوئینگ 787-9 | تعداد: ۹ فروند

بوئینگ 747-400F | تعداد: ۱ فروند

بوئینگ 747-8F | تعداد: ۱ فروند

بوئینگ 777F | تعداد: ۵ فروند

باربری هواپیمایی اتحاد

سه بوئینگ B777F، دو بوئینگ 400F-747 و چند ایرباس A330 و بوئینگ دیگر ناوگان ۱۰ فروندی باربری این شرکت را تشکیل می‌دهند که در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۶۸ هزار تن بار را جابه‌جا نمودند. اگرچه هدف این شرکت حمل بیش از ۵۰۰ هزار تن بار در سال است.

کلاس های پروازی هواپیمایی اتحاد

از دسامبر سال ۲۰۱۴، با آغاز به کار هواپیماهای ایرباس A380s و بوئینگ 787-9s، کلاس‌های پروازی جدیدی با نام رزیدنس، آپارتمنتس،فرست کلاس سوت، بیزینس استودیو و اکونومی اسمارت سیت در شرکت هواپیمایی اتحاد معرفی شدند.

به جز کلاس پروازی رزیدنس و آپارتمنتس که مختص هواپیماهای ایرباس A380s است، بقیه کلاس‌های پروازی در تمام هواپیماهای این شرکت موجود است.

رزیدنس (The Residence)

این کلاس پروازی که فقط در هواپیماهای ایرباس A380s موجود است، دارای کابین‌هایی یک نفره و دو نفره است و در هر هواپیما تنهاسه کابین از آن وجود دارد.

این کابین‌ها دارای اتاق نشیمن، اتاق خواب و دستشویی و حمام جداگانه، به همراه امکاناتی چون مبل راحتی، تخت دو نفره و تلویزیون هستند.

فرست کلاس آپارتمنت (First Class Apartment)

این کلاس پروازی که در هر هواپیما تنها ۹ جایگاه از آن به فروش می‌رسد، دارای صندلی، تخت و محل سرو غذای جداگانه است.

این کلاس پروازی در هواپیمایی اتحاد، بهترین فرست کلاس در میان شرکت‌های هواپیمایی، از نظر نوآوری‌های لوکس شده است.

فرست کلاس سوت(First Class suite)

این کلاس پروازی که تنها در هواپیماهای بوئینگ  787-9s قرار دارد، مخصوص هواپیماهایی با عرض باریک‌تر است و شامل یک تخت جداگانه با صندلی‌هایی بزرگ و راحت می‌شود.

بیزینس استودیو (Business Studio)

این کلاس پروازی دو مدل دارد؛ یکی با ۷۰ عدد صندلی در هواپیماهای ایرباس A380s، و یکی با ۲۸ عدد صندلی در هواپیماهای بوئینگ 787-9s قرار گرفته است. صندلی‌های این کلاس پروازی ۲۲ اینچی هستند و قابلیت تبدیل‌شدن به تخت را دارند.

اکونومی اسمارت سیت (Economy Smart Seat)

این کلاس پروازی صندلی‌هایی ۱۷ تا ۱۹ اینچی دارد که هریک دارای یک تاچ اسکرین با سرگرمی‌های مختلف هستند.

بار مجاز در هواپیمایی اتحاد

مقدار بار مجاز برای تمام کشورهای جهان به جز آمریکا، کانادا و برزیل به شرح زیر است:

فرست کلاس: حدکثر وزن ۴۰ کیلوگرم و ابعاد ۹۰×۷۲×۴۵ سانتیمتر

بیزینس کلاس: دو کیف با وزن کلی ۱۲ کیلوگرم با حداکثر ابعاد ۱۱۱ سانتیمتر در مجموع (مجموع طول و عرض و ارتفاع)

اکونومی: حداکثر وزن ۳۰ کیلو و ابعاد کلی ۹۰ سانتی برای قسمت بار و یک کیف ۷ کیلویی با همان ابعاد به‌صورت همراه

وزن بار کودکان نیز نباید از ۱۰ کیلوگرم تجاوز کند.

جوایز اهدایی به هواپیمایی اتحاد

این شرکت با وجود طول عمر کوتاه خود از زمان تشکیل جوایز متعددی را تصاحب کرده است. از مهم‌ترین این جوایز که تعداد آنها به ۳۰ عنوانمی‌رسد می‌شود به موارد زیر اشاره نمود:

بهتری شرکت هواپیمایی جهان در سال ۲۰۰۹ از لحاظ داشتن بهترین صندلی‌های بیزینس کلاس

ایرلاین پیشرو جهان در سال ۲۰۰۹- ۲۰۱۰- ۲۰۱۱- ۲۰۱۲

ایرلاین پیشروی جهان در سال 2013 از لحاظ برتر بودن کابین‌های فرست کلاس

انتخاب شده توسط Skytrax به عنوان بهترین ایرلاین جهان در کابین‌های فرست کلاس در سال ۲۰۱۰ و در تمام بخش‌های کابین‌های فرستکلاس در سال ۲۰۱۳

حادثه در هواپیمایی اتحاد

۱۵ نوامبر سال ۲۰۰۷، یک فروند هواپیمای ایرباس A340-600، در حال آزمون برای تحویل به شرکت هواپیمایی اتحاد بود که دچار حادثه شد. در این حادثه که در شهر تولوز فرانسه اتفاق افتاد، مهندسان در حال آزمایش موتورهای هواپیما بودند که ناگهان هواپیما حرکت و از روی چوبچرخ‌ها پرش کرده و با دیواره بتنی روبروی هواپیما برخورد می‌کند. این حادثه منجر به مجروح شدن ۵ نفر از سرنشینان هواپیما شد و هواپیمای آن نیز غیرقابل تعمیر اعلام شد. بلیط هواپیما

gototop