هواپیمایی تای ایرویز

هواپیمایی تای ایرویز


تاریخچه

هواپیمایی تای ایرویز، ایرلاین ملی و حامل پرچم کشور تایلند است که در حال حاضر با ۷۵ فروند هواپیما در ناوگان پروازی خود، به  ۸۰ مقصد در ۳۷ کشور جهان پرواز مستقیم دارد.

هواپیمایی تای ایرویز، در ماه می سال ۱۹۶۰ در تایلند سازمان دهی شده و سال ۱۹۸۸ اولین پرواز خود را به انجام رساند. این هواپیمایی کهبزرگ‌ترین ایرلاین کشور تایلند و شرکت هواپیمایی حامل پرچم آن است، به ۸۰ مقصد در ۳۷ کشور جهان پرواز مستقیم دارد.

 بیشتر مقصدهای شرکت هواپیمایی تایلند، کشورهای آسیای جنوب شرقی و شرق آسیا هستند، اما در میان دیگر شرکت‌های هواپیمایی شرق آسیا این ایرلاین بیشترین پرواز را نیز به قاره اروپا دارد. مقصدهای داخلی تای ایرویز در تایلند یازده شهر هستند که آنها نیز عمدتا دارای فرودگاه بین ‌المللی هستند . هواپیمایی تای ایرویز که به‌ عنوان یکی از اعضای مؤسس استار الاینس شناخته می‌شود، بزرگ ‌ترین سهامدار ایرلاین ارزان ‌قیمت نک ایر (Nok Air) در تایلند و مؤسس شرکت هواپیمایی تای اسمایل  (Thai smile) نیز هست. (شرکت هواپیمایی تای اسمایل در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت و کار خود را با هواپیماهای جدید ایرباس A320 آغاز کرد). قطب اصلی این شرکت هواپیمایی فرودگاه سوارنابومی در بانکوک است و شهرهای چیانگ مای، پوکت و سئول شهرهای مرکزی آن برای پرواز به‌ حساب می‌آیند.

این هواپیمایی قبلا انجام دهنده طولانی‌ترین پرواز بدون توقف جهان بین بانکوک، لوس‌آنجلس و نیویورک بود اما با گران شدن سوخت، محدودیت‌های حمل بار و بالا رفتن قیمت بلیط هواپیما، تای ایرویز تمام پروازهای بدون توقف خود به ایالات ‌متحده آمریکا را متوقف کرد. درحالی‌که شبکه پروازی هواپیمایی تایلند متمرکز بر پروازهای قاره اروپا، آسیای شرقی و آسیای جنوب شرقی است، اما این شرکت هواپیمایی اولین ایرلاین در آسیا و اقیانوسیه بود که به فرودگاه هیترو لندن پرواز داشت.

ایرلاین تای ایرویز در سال‌های اخیر خدمات پروازی  با کیفیتی ارائه داده و برنده چندین جایزه مهم  بین ‌المللی شده است. از جمله جایزه بهترین شرکت هواپیمایی جهان و جایزه بهترین خدمه پروازی درون کابین در سال ۲۰۰۶ این شرکت هواپیمایی همچنین اولین ایرلاینی بود که هواپیماهای خود را مجهز به درجه فیلتر هوا برای مقابله با ذرات گردوغبار کرد. به همین خاطر سازمان جهانی بهداشت، نشان افتخار برای پیاده‌ سازی سیستم مدیریت در کابین را در سال ۲۰۰۴ به این شرکت هواپیمایی اعطا کرد.

مقاصد هواپیمایی تای ایرویز

این شرکت هواپیمایی به بیش از ۸۰ مقصد در جهان پرواز مستقیم دارد. از ۱۰ مهرماه ۱۳۹۵ پروازهای تای ایرویز به مقصد تهران، برای سه روز در هفته آغاز شده است.

قاره آسیا و اقیانوسیه

تایلند، هندوستان، چین، استرالیا، بلژیک، ژاپن، کره جنوبی، نپال، لائوس، فیلیپین، مالزی، کامبوج، سنگاپور و تایوان

قاره اروپا

هلند، دانمارک، آلمان، انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، نروژ، فرانسه، سوئد و سوئیس

قاره آمریکا

ایالات‌متحده آمریکا

خاورمیانه

امارات متحده عربی (بلیط هواپیما تهران دبی) ، عمان و ایران

ناوگان هواپیمایی تای ایرویز

این هواپیمایی در حال حاضر ۷۵ فروند هواپیما در دست استفاده دارد. تای ایرویز همچنین ۱۳ فروند هواپیما در دست سفارش دارد.

ایرباس A330-300 | تعداد: ۱۷ فروند

ایرباس A350-900XWB | تعداد: ۱ فروند

ایرباس A380-800 | تعداد: ۶ فروند

بوئینگ 747-400 | تعداد: ۱۰ فروند

بوئینگ 777-200 | تعداد: ۷ فروند

بوئینگ 777-200ER | تعداد: ۶ فروند

بوئینگ 777-300 | تعداد: ۶ فروند

بوئینگ 777-300ER | تعداد: ۱۴ فروند

بوئینگ 787-8 | تعداد: ۶ فروند

کلاس های پروازی هواپیمایی تای ایرویز

پروازهای تای ایرویز دارای سه کلاس اکونومی، رویال سیلک و رویال فرست کلاس است. (بلیط هواپیما دبی تهران)

رویال فرست کلاس

رویال فرست کلاس در تای ایرویز با اضافه شدن هواپیماهای ایرباس‌های A340-600، به ماساژور کمر و مانیتورهای لمسی مجهز شده است.هم اکنون بوئینگ 747-400 نیز این امکانات را دارد. مسافران رویال فرست کلاس، ۲۲ غذا در منو دارند که می‌توانند هرکدام را که میل‌شانکشید از میان آنها انتخاب کنند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه‌شان را برای تماشا انتخاب کنند یا به موسیقی‌ها روز جهان گوش دهند. میزان بار مجاز برای این کلاس پروازی ۵۰ کیلوگرم است.

رویال سیلک کلاس

کلاس رویال سیلک تای ایرویز در تمام پروازهای تای در دسترس است. صندلی‌های این کلاس نیز مجهز به ماساژ کمر و مانیتور هستند. برخی از صندلی‌های قدیمی‌ترِ این کلاس در برخی از هواپیماهای بوئینگ 400-747 به‌عنوان کلاس اکونومی پرمیوم نصب‌شده است. حوله‌ی گرم و انتخاب غذا و نوشیدنی نیز از گزینه‌های رفاهی رویال سیلک است. مسافران این کلاس پروازی می‌توانند ۴۰ کیلوگرم بار با خود حمل کنند. (بلیط هواپیما استانبول تهران)

اکونومی کلاس

مسافران کلاس اکونومی تای ایرویز علاوه بر برخورداری از یک بالش و پتو، یک وعده‌ی غذایی نیز دریافت می‌کنند که این وعده به زمان و طول سفر بستگی دارد. میزان بار مجاز برای اکونومی، ۳۰ کیلوگرم و اکونومی پرمیوم ۴۰ کیلوگرم است. (بلیط هواپیما تهران استانبول)

حادثه در هواپیمایی تای ایرویز

سال ۱۹۶۷، پرواز شماره ۶۰۱ هواپیمایی تای ایرویز که از فرودگاه سونگشان تایپه قصد پرواز به فرودگاه تای تک هنگ کنگ را داشت، پس از گذشت یک ساعت از پرواز قصد فرود در باند فرودگاه هنگ‌کنگ با سیستم هدایت هواپیما (ILS) را کرد. اما به دلیل طوفان شدید هنگام فرود، خلبان قادر به دیدن زمین باند فرودگاه نشد و هواپیما در دریای کنار فرودگاه سقوط کرد. این حادثه منجر به کشته شدن ۲۴ نفر از ۸۱ سرنشین هواپیما شد. برخی علت وقوع این حادثه را به شرایط نامناسب جوی و برخی به اشتباه خلبان نسبت می‌دهند.  بلیط هواپیما

gototop