هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان


ماموریت ها

حمل و نقل ایمن ، کارآمد و پر بازده مسافر،بار و پست؛

ارائه خدمات با کیفیتی برتر به وسیله تیمی حرفه ای و آموزش دیده از خلبانان،مهمانداران و خدمه زمینی ، برابر استانداردهای بین المللی.

تحریم

در تاریخ 21 مارس 2008 ، وزارت بازرگانی آمریکا چندین شرکت را به‌ خاطر فروش ۳ فروند هواپیمای ساخت آمریکا به ماهان ایر، به مدت شش ماه از برخورداری از امتیازات تجاری دولت آمریکا محروم کرد.

هواپیمایی ماهان در تاریخ 11 سپتامبر 2007 به دلیل نقص در مسائل ایمنی در فهرست سیاه اتحادی اروپا قرار گرفت و پروازهای این شرکت را به دوسلدورف و منچستر و دیگر مقاصد اروپایی لغو کرد. نهایتاً اتحادیه اروپا در تاریخ 24 ژوئیه 2008 تقریباً یک سال پس از آن‌که ماهان ایر را به خاطر «عدم رعایت استاندارهای ایمنی» در فهرست سیاه قرار داده بود، نام این شرکت را از این فهرست خارج کرد.

هواپیمایی ماهان در روز چهارشنبه، ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱ از سوی ایالات متحده امریکا به‌ علت کمک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران تحریم شد.

با تحریم صنعت هوایی ایران هواپیمایی ماهان که بادور زدن تحریم‌ها در سال‌های گذشته توانست از بزرگترین خریدهای هوایی ایران را انجام دهد. ماهان در ابتدای سال ۹۴ توانست ۹ فروند ایرباس را وارد خطوط هوایی‌اش کند. یک فروند ایرباس ۳۲۱ باریک پیکر و هشت فروند ایرباس ای ۳۴۰ که قابلیت آن جابجایی تعداد زیادی مسافر در مسافت‌های طولانی است. ماهان با دراختیار داشتن ایرباس ۳۴۰ ماهان در شمار ایرلاین‌های ایرانی قرار گرفت که توان انجام پروازهای دوربرد را دارند..

مقاصد پروازی

هواپیمایی ماهان به حدود 30 مقصد داخلی و ۲۵ مقصد بین‌المللی در خاورمیانه، خاور دور و اروپا پرواز انجام می‌دهد.

حوادث

در ۱۷ اسفند ۱۳۸۳ پرواز ایرباس A310 که از بانکوک به مقصد تهران پرواز کرده بود، پس از فرود در باند فرودگاه مهرآباد به سمت چپ باند منحرف شد. در این حادثه به هیچ‌یک از ۹۱ سرنشین هواپیما آسیبی نرسید، اما به هواپیما خساراتی وارد شد.

در ۱۵ مهر ۱۳۹۱ پرواز بندرعباس - تهران این شرکت پس از پرواز به علت نقص فنی در سیستم تنظیم فشارهوا مجبور به بازگشت به بندرعباس شد.  در ۹ مهر ۱۳۹۲، پرواز مشهد - تهران این شرکت به دلیل نقص فنی و مشاهده شدن دود در بال هواپیما مجبور به بازگشت و فرود در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد شد.

در ۲۵ فروردین ۱۳۹۳، هواپیمای ایرباس شرکت ماهان که از تهران عازم بانکوک بود پس از ۴۵ دقیقه به دلیل نقص فنی به تهران بازگشت.

در ۵ خرداد ۱۳۹۳، پرواز شماره ۱۰۳۹ که از تهران به مقصد رفسنجان در حال پرواز بود به علت نقص فنی در فرودگاه کرمان فرود اضطراری انجام داد.

در ۱۸ خرداد ۱۳۹۳، پرواز تهران - قشم با نزدیک شدن به فرودگاه قشم اعلام کرد که به دلیل نقص فنی در سیستم هیدرولیک امکان ادامه پرواز را ندارد و باید به فرودگاه مهرآباد بازگردد.

در ۱۳ شهریور ۱۳۹۳، پرواز ۱۰۳۷ تهران - مشهد این شرکت که با هواپیمای ایرباس ای ۳۰۰ سری ۶۰۰ انجام می‌گرفت پس از چند دقیقه به علت نقص فنی مجبور به بازگشت و فرود در فرودگاه مهرآباد شد.

در ۲۱ دی ۱۳۹۳، پرواز زابل – تهران که حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت وقت نیز از مسافرانش بود، در هنگام برخاستن به دلیل از کار افتادن یکی از موتورهای هواپیما مجدداً در فرودگاه زابل به زمین نشست.

در ۲۳ خرداد ۱۳۹۴، یک فروند هواپیمای ایرباس در فرودگاه بین‌المللی بیروت دچار دچار نقص و ترکیدگی شد که با اقدام به موقع از رخ دادن حادثه جلوگیری به عمل آمد.

در ۲۸ تیر ۱۳۹۴، هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ هواپیمایی ماهان که تهران را به مقصد مشهد ترک کرده بود، پس از حدود ۱۵ دقیقه پرواز به دلیل نقص فنی مجبور به بازگشت به تهران و فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد.

در ۲۳ مهر ۱۳۹۴، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ ماهان با ۴۲۶ سرنشین که از تهران عازم بندرعباس بود دقایقی پس از پرواز به علت نقص فنی در موتور شماره ۳ هواپیما و جدا شدن قطعاتی از موتور مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در مهرآباد می‌شود. در این حادثه به کسی آسیب نرسید. در پی این حادثه مدیرکل دفتر ایمنی و مهندسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری از تشکیل کمیته بررسی علل نقص فنی در این پرواز خبر داد.

در ۲۴ آذر ۱۳۹۴، یک فروند هواپیمای ماهان که تهران را به مقصد مشهد ترک کرده بود، پس از ۱۵ دقیقه به دلیل بسته نشدن چرخ‌ها، به تهران بازگشت و مجبور به فرود اضطراری در مهرآباد شد.

در ۳ دی ۱۳۹۴، یک هواپیمای ایرباس ۳۱۰ شرکت ایرانی ماهان که از فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) عازم استانبول(بلیط هواپیما تهران به استانبول) بود در فرودگاه بین المللی آتاترک، در ترکیه، پس از فرود به دلیل درست کار نکردن سیستم هیدرولیک ترمز با خارج شدن از باند فرودگاه با گارد ریل فرودگاه برخورد کرد. در این حادثه به کسی آسیب نرسید.

در ۳۰ خرداد ۱۳۹۵، یک فروند هواپیمای BAE146 آرجی۱۰۰ پس از فرود در باند فرودگاه خارک به علت وزش باد شدید پشت، حدود ۲۰ متر از انتهای باند فرودگاه خارج شده و چرغ دماغه آن شکسته شد. خوشبختانه در این حادثه به هیچ‌یک از ۸۸ مسافر و خدمه پرواز آسیبی نرسید.

در ۲۳ تیر ۱۳۹۵، پرواز مسیر تهران به اهواز پس از برخاستن از فرودگاه مهرآباد و طی حدود ۱۰ دقیقه از مسیر به دلیل نقص فنی مجبور به بازگشت به فرودگاه مهرآباد شد.

در ۶ مرداد ۱۳۹۵، پرواز مسیر مشهد -  کیش پس از برخاستن به دلیل نقص فنی به ناچار از میانه مسیر به فرودگاه مشهد بازگشت.

در ۶ مهر ۱۳۹۵، ساعت ۶:۴۵ صبح، یک فروند هواپیمای ایرباس ای 340 متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان و یک فروند ایرباس ای 310 متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» که به ترتیب عازم مونیخ و لندن بودند هنگام جابه جایی در فرودگاه بین المللی اما خمینی (ره) از ناحیه دم به یکدیگر برخورد کردند. در این برخورد کسی صدمه ندید و مسافران با هواپیماهای جایگزین عازم مقصد شدند.

در ۱۱ دی ۱۳۹۵، هواپیمای مسیر تهران - دبی کمی بعد از پرواز به علت نقص در سیستم ناوبری هواپیما مجبور به فرود اضطراری در فرودگاه شیراز شد. پس از رفع نقص ۴۳ نفر از مسافران حاضر به سوار شدن مجدد به هواپیما نشدند و هواپیما با ۱۳۰ مسافر از شیراز به دبی پرواز کرد.

در ۲۲ دی ۱۳۹۵، هواپیمای مسیر تهران – کرمان حدود ۲۰ دقیقه بعد از بلند شدن به دلیل آتش گرفتن موتور سمت راست مجبور به بازگشت و فرود اضطراری در فرودگاه مهرآباد شد. در این حادثه به کسی آسیبی نرسید.

برند هواپیمایی ماهان

برند هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.

پروژه بزرگ مجتمع تفریحی توریستی لالیم ساری در فاصله ۷ کیلومتری از فرودگاه بین‌المللی ساری شامل هتل پنج ستاره و واحدهای اقامتی در زمینی به وسعت ۱۵هکتار و با زیربنای ۶۰ هزار متر مربع با همکاری هواپیمایی ماهان در حال انجام است.

سال 1371:

هواپیمایی ماهان به عنوان اولین شرکت هواپیمایی خصوصی فعالیت خود را آغاز نمود

سال 1372:

آغاز فعالیت جدی در عرصه کشور با برقراری پروازهای منظم تهران-کرمان. تعداد کارکنان به 100 نفر افزایش یافت

سال 1375:

در این سال تعداد مسافرین حمل شده از ابتدای عملیات به یک میلیون نفر رسید

سال 1376:

فعالیتهای پروازی باری با دو فروند هواپیمای ایلوشین آغاز گردید

سال 1377:

پروازهای برنامه ای دو بار در هفته ازتهران به دوبی  (بلیط تهران دبی)آغاز گردید. در سالهای اخیر دوبی به یکی از مهمترین مسیرهای بین المللی ماهان تبدیل شده است

سال 1378:

اولین هواپیمای ایرباس مدل 300 به ناوگان هواپیمایی ماهان ملحق گردید

سال 1379:

عضویت در سازمان بین المللیIATA . شروع پروازهای برنامه ای از تهران به مقصد بانکوک

سال 1380:

ورود ایرباسهای مدل 310 و تقویت ناوگان و بالا رفتن توان شرکت جهت انجام پروازهای دوربرد به مسیرهای خاوردور

سال 1381:

افزایش مقاصدجدید پروازی همچون دوسلدورف در آلمان، کلمبو در سری لانکا و دهلی در هند به شبکه پروازی ماهان

سال 1382:

دهمین سالگرد فعالیت هواپیمایی ماهان در عرصه کشور و حمل بیش از 5 میلیون مسافر در طول ده سال فعالیت مستمر

سال 1383:

مسیر بیرمنگام در انگلستان به عنوان دومین مقصد اروپایی هواپیمایی ماهان راه اندازی گردید

سال 1384:

ورود 4 فروند ایرباس مدل 320 به ناوگان ماهان و تبدیل شدن ماهان به تنها شرکت هواپیمایی دارنده ناوگان مدرن در کشور

سال 1385:

شروع پروازهای ماهان به مقاصد منچستر انگلستان و لاهور در پاکستان

سال 1386:

افزایش تعداد پروازهای دوبی به دو بار در روز و روزانه شدن پروازها به بانکوک. پیوستن 3 فروند هواپیمای مدرن بوئینگ 400-747 به ناوگان به عنوان بزرگترین هواپیمای مسافری جهان با ظرفی 436 مسافر

سال 1387:

برگزاری جشن شانزدهمین سال تأسیس هواپیمایی ماهان. برقراری پروازهای برنامه ای به شهر استانبول

سال 1388:

پروازهای تهران-دوبی به سه پرواز روزانه افزایش یافت و مسیر مشهد به بانکوک در شهریور ماه این سال عملیاتی گردید.

باشگاه مسافرین کثیرالسفر هواپیمایی ماهان به نام Mahan & Miles راه اندازی شد. و تعداد کارکنان ماهان از مرز 3000 نفرگذشت. پنج فروند هواپیمای مدرن ایرباس A300-600 به ناوگان پیوست.

سال 1389:

افتتاح پرواز مستقیم از تهران به آلماتی در قزاقستان

سال 1390:

پروازهای مستقیم بین تهران و شانگهای و همچنین اصفهان به استانبول آغاز گردید. تعداد مسافرین حمل شده ماهان در این سال به 4.8 میلیون مسافر رسید.

سال 1391:

افزایش تعداد ناوگان به 45 هواپیما. افزایش پروازها به اربیل و آنکارا. هواپیمایی ماهان در این سال، شاهد رشد 5% تعداد مسافرانش نسبت به سال گذشته می باشد. رشد 14% در تناوب پروازها نیز از جمله پیشرفت های ماهان در سال 91 است.

سال 1392:

شروع پروازهای ماهان به کویت از طریق تهران و شیراز. پروازهای تهران-گوانجو به سه پرواز در هفته افزایش یافت.

سال 1393:

شروع پروازهای ماهان به ایروان، پکن و مونیخ. افزایش تعداد ناوگان به 58 فروند هواپیما، افزایش پروازها به شانگهای به پنج پرواز در هفته، شروع پروازها به آتن، راه اندازی پرواز به مناطق محروم.

سال 1394:

اضافه نمودن 9 فروند هواپیما به ناوگان هواپیمایی ماهان- برنامه ریزی 6 مسیر پروازی بین المللی (بحرین، مسکو، سنت پطرزبورگ، آتن، میلان، سوچی)

خانواده ای پویا، مدرن و مستقل!

هواپیمایی ماهان عامل اصلی موفقیت خود را در فداکاری و پشتکار 3300 کارمند خود می داند و برای ایجاد یک فضای کاری مهیج و مفید برای کارکنان خود، تمام تلاشش را به کار گرفته است.

ایجاد دوره‌های آموزش شش ماهه برای استخدام مهمانداران، از جمله روش‌هایی است که هواپیمایی ماهان برای کنترل کیفیت و کارآیی خود در نظر گرفته است. هواپیمایی ماهان از این راه ها می‌تواند میهمانداران مناسبی را جهت ارائه سرویس به مسافران در یک محیط دوستانه تربیت کند.

همچنین استفاده از شبیه ساز پرواز (سیمولاتور) هواپیماهای A300B4,A300-600, RJ 70/100جهت آموزش خلبانان و گروه پروازی مرتبط ، این شرکت را همگام و همسو با شرکتهای هواپیمایی در سرتاسر دنیا ، به عنوان یک شرکت قدرتمند در صنعت هوانوردی ، معرفی نموده است. خرید بلیط هواپیما

gototop